Amerika’da Franchise Almak, Franchise Veren Firmalar

  • 0

Amerika’da Franchise Almak, Franchise Veren Firmalar

Amerika’da Franchise Almak, Franchise Veren Firmalar

Franchise Nedir?

Franchise almanın karlı bir yatırım olduğunu hemen herkes duymuştur. Hatta bu iş üzerinden oldukça yüklü miktarda para kazanan kişilerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır. Peki, franchise nedir? Franchise genel anlamı ile uzun vadede yapacağınız bir iş ilişkisi olarak açıklanabilir. Büyük bir markanın uzun vadede bir iş için gerekli sistemsel ve disiplinsel kurallar çerçevesinde bağımsız yatırımcıya destek sağlayarak yatırımcının marka adı altında iş yapmasını öngören sistemdir. Aslında franchise sistemi hemen her ülkede bulunan bir sistemdir. Ama Amerika’da franchise alma konusu dünyanın diğer tüm ülkelerinden daha fazla kar getirisi sağlayacağı için önemlidir. Bilindiği gibi Amerika dünyanın en büyük ekonomilerinden bir tanesidir. Ülkede bir bankanın batması dünyadaki büyük çaplı bir krize davetiye çıkarmakta, bu da Amerika ekonomisinin dünya ekonomisi üzerindeki etkisini gözler önüne sermektedir. Ayrıca Amerika dünya için büyük bir de üretici güç konumunda gösterilmektedir.

Amerika’da Franchise Almanın Önemi ve Hususları

Franchise tanınmış bir markanın desteği ile bağımsız yatırımcının iş kurması olarak algılanabilir. Bu noktada bağımsız yatırımcının hem kendini destekleyecek hem de pazarlama konusunda kendisine yük vermeyecek bir marka ile anlaşması kar oranını arttıracaktır. Yani yatırımcı her zaman dünyaca tanınmış bir markadan franchise talep etmesi durumunda başarılı olur. Bu nedenle Amerika’da Franchise alma oldukça önemlidir. Amerika dünyaya ekonomisi ve üretim ağı ile çok büyük bir etki sağlayan merkezdir. Markaları da dünyaya yayılmış, oldukça fazla reklama sahip olan ve tanınan markalardır. Ayrıca aldığınız franchisenin size daha fazla kazandırması için Amerika’da bulunması daha önemlidir. Örneğin aynı değerdeki bir ürünün İstanbul’da karı 100 dolar ise Amerika’da bu kar tam üç kat artarak 300 dolara kadar ulaşır. Kar oranının fazla olması da hem sizin kazancının artmasına hem de markanın desteğini daha fazla alarak geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Amerika’daki Franchiseleri Türkiye’de Açmak İçin Neler Gerekir?

Amerika’da franchise alma, sizin yalnızca Amerika’da bu işi yapacağınız anlamına gelmemektedir. İsterseniz aldığınız franchiseyi kendi ülkenizde de açarak markanın kar ortağı olabilirsiniz. Böylece pazardaki rakiplerinizi daha ilk açılışta geride bırakacaksınız. Çünkü aldığınız markanın kalitesi ve tanınmışlığı kesinlikle sizi reklam yapmaya mecbur bırakmaz ve bu sayede reklam giderlerinden kurtulmuş olursunuz. Yaptığınız iş sizden sonra açılacak olan franchise sahiplerinden kar almanızı da sağlayacağından giderek kar oranınız artacaktır. Bu nedenle eğer franchise alarak desteklerden yararlanmak ve kar oranınızı yükseltmek istiyorsanız ilk tercihiniz Amerika olabilir.

Tags :


Değerlendirmeni Paylaş

Okan AKIN Prıncıpal Broker NMLS: 390228