Neden Amerika’da Yatırım

Amerika, dünyanın en büyük ve en güçlü ekonomisine sahip ülkeler arasında 1. sırasında yer alan, kişi basına düşen gelirin ve tüketimin en yüksek olduğu ülkedir. Dünyanın en büyük teknolojisine, altın rezervlerine, yer altı ve yer üstü kaynaklarına, franchiselarina, borsasına ve üniversitelerine sahip Amerika’nın ekonomik gücünü kaybetmesi düşünülemez. Amerika’da yatırım yapmanın en önemli avantajları, yatırımın dönüş hızı ve değer artışları olarak sıralanabilir. Bununla beraber, doların her geçen gün değer kazanmasından dolayı edinilecek kâr da dikkate alınması gereken diğer bir avantajdır. Amerika’dan alınan evlerin, yıllık kira ve prim getirisi Türkiye’den alınan evlerin getirilerinden iki kat fazladır. İstanbul’da 150 bin dolara aldığınız bir evin kira getirisi aylık ortalama 500 dolar iken, Amerika’da 150 bin dolara aldığınız evin aylık kira getirisi ortalama en az 1.500 dolardır. Ayrıca İstanbul’un iyi bir semtinden alınabilecek bir evin en az 300-400 bin dolar olacağını ve kira getirisinin de aylık ortalama 1000 dolar olacağını düşünürsek, siz bu parayla Amerika’dan 3-4 ev alabilir ve her bir evi en az 1000 dolara kiraya vererek aylık kira gelirinizi toplam 3000-4000 dolar yapabilirsiniz.

Amerika da büyük küçük, eski yeni, iyi kötü semt gibi unsurlar dahi gözetilmeksiniz ev kiraları ortalama 900-1000 dolardan başlamaktadır. Aldığınız evlere kiracı bulma konusunda hiç bir zorluk çekmeyeceksinizdir. Tabi aklınıza şu soru gelecektir: “Madem ki Amerika’da insanların gelirleri yüksek ve evlerin fiyatları uygun, o halde neden insanlar kirada yasamayı tercih ediyorlar?”… Nedenini sadece bir kaç yönden izah etmek gerekirse, Amerika’da çoğu insan kredi ve kredi kartları ile hayatlarını sürdürürler. Bu kişilerin pek çoğu da çeşitli sebeplerle ödeyemedikleri borçlarından dolayı kredibilitelerini yitirirler ve ev sahibi olmak istediklerinde kredi almaları imkânsızlaşır.

Bu nedenledir ki tek seçenekleri ev kiralamaktır. Ayrıca belirtmek gerekirse, kişilerin ödeyemeyip kaybettikleri evlere de bankalar el koyar ve değerinin çok altına satarlar, böylece uygun fiyata mükemmel evler satın almak mümkün olmaktadır. Diğer bir acıdan bakılacak olursa Amerikan üniversitelerinde milyonlarca yabancı öğrenci okumaktadır ve bu öğrenciler de her daim ev kiralık evlere ihtiyaç duymaktadır.


Okan AKIN Prıncıpal Broker NMLS: 390228